8 Temmuz 2013 Pazartesi

Çocuklarda İngilizce eğitimi

Yabancı dil öğrenmek için en uygun yaş ne? İngilizce öğretmeni olarak ne kadar erken başlanırsa o kadar iyi olacağı kanısındayım. Ancak bu erken kısmında şöyle bir sıkıntı var çocuğun kafasının karışmaması için bence önce anadil eğitimini tamamlayıp konuşmaya başlaması lazım. Aslında 3 aylıktan itibaren çocuklar öğrenmeye açıklar. Ama iletişimdeki kişi hangi dilde konuşuyorsa sadece o dilde konuşmaya devam etmeli . Anne İngilizce- baba Türkçe gibi. Bizim için bu durum pek mümkün olmadığından bu yöntemi es geçtim.

Mum dibine ışık vermez hesabı ne yapacağımı bilemedim önceleri. Sadece simple songs ya da mother goose club tan çocuk şarkıları dinledik şimdiye kadar.Ve artık 2 yaşımızı geçip konuşmamızı ilerletince daha fazlası için vakit geldi. 

Ana dil öğrenmekte ki gibi yabancı dil eğitimide okumak ve yazmak yoluyla değil, nesneleri kavramak, ifade etmek ve konuşmak yoluyla gerçekleştirilebilir. Bu nedenle çocuklara uygulanacak yöntemde; kelime dağarcığını geliştirmeye yönelik oyunlar, şarkılar ve müzik kullanılmalıdır. Unutmayın araştırmalar gösteriyor ki; altı yaşına kadar insan beyni neredeyse gelişiminin büyük bir kısmını tamamlar. Çocuğun beyni, hayatının ilk altı yılında gerçekleri ve bilgileri alır, bunları hafızasında depolar. Yani beyni, uygun bilgi sağlanarak geliştirilebilir. 
Ve yine araştırmalar sonucu  erken yaşta dil eğitimine başlamanın avantajları şu şekilde belirtilmiş :

* Ne kadar erken yaşta başlanırsa, öğrenme o kadar kolay, kalıcı ve doğal olur. 
* Çocuk, dil öğrenmekten zevk alır.  
* Çocuk ne kadar küçükse, o dilin gramer ve telaffuzuna ana dili gibi hakim olması o kadar kolaylaşır. 
* Araştırmalar; çok dil konuşan insanların beyinlerinde, tek dil konuşan insanlardan daha fazla sinir hücresi kullanıldığını, bunun da doğal bir şekilde beyin faaliyetlerini artırdığını gösteriyor.  
* Çok küçük yaşta ikinci bir dil öğrenmek, çocuğun beynindeki duygusal bölge ve zekaya giden yolları geliştirir.
İşte tüm bunlardan yola çıkarak kızımın ilk önce İngilizce'ye daha sonra  diğer dillere farkındalık kazanmasını sağlamak amaçlı çalışmalara başladım bende.
İlk olarak D&Rdan bu eşleştirme kartlarını aldım.Sayılar, renkler, hayvanlar, yiyecekler başlıklarında 78 karttan oluşuyor set. İngilizce olanların altında okunuşlarıda yazıyor. İngilizce bilmeyen ebeveynler için çok faydalı olmuş.
Setle ilgili tek olumsuz düşüncem kartların biraz ince olması. Yıpranmaması için daha kalın tasarlansa çocukların kullanımına daha çok dayanırdı.
 
 Gelelim çalışmalarımıza.... İlk olarak sayıları çalışmak istedim. Öğretmencilik oynayamıyorum kızımla. Zira öğrenmek söz konusu olduğunda kapatıyor tüm kapılarını. Bende bu yöntemden vazgeçtim oyuna,eğlenceye vurdum işi. Üstelik bir öğretmen olarak sınıflarda önceden herşeyi öğrendiği için sınıf ortamında öğrendikleri yetersiz gelip çok sıkılan öğrenciler gördüğümden korkuyorum çocuğumun onlardan biri olmasından. Herşeyi yerinde ve zamanında öğrensin... Sindire sindire acele etmeden... Şimdi oyun oynama zamanı. Elbette ona doğru bilgiyi sunmaya devam etcem ama asla zorlamak ısrar etmek yok... Olması gerekende bu zaten.

Sayı kartlarımızı dizdik önümüze defalarca İngilizce-Türkçe bildiğimiz şarkıları söyledik. Kartları eşleştirme işinde yine çok başarılıydı Ecenaz. Şarkıları ne kadar sevdiğimi belirtmeme gerek yok sanırım... :)
İlerleyen günlerde bu konu ile ve bu kartlarımızlar daha çok çalışma yapacağız.. 
Eğlenerek öğrenmeye devam ;)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder